״השאיפה היא תמיד לחצי גמר״

נמרוד קפלן על הכנות הנבחרת עד גיל 18 לאליפות אירופה בדרג השני בוורשא

״כולם צריכים להיות עם טכניקה מאד טובה, עם מהירות ועם כושר מאד גבוה״ (צילום רועי כפיר, איגוד הרוגבי)

נמרוד קפלן, (גם) מאמן נבחרת ישראל עד גיל 18, מה התכניות של הנבחרת בתקופה הקרובה?

״הנבחרת תשתתף באליפות אירופה דרג ב׳ בשביעיות בזאבקי, ליד וורשא בפולין ב13-14 ביולי. השנה לא תהיה פעילות ברוגבי-15״. 

שאיפות?

״השאיפה הבסיסית שלנו לפני כל טורניר היא טופ-4, טופ-5. אחרי שרואים את היריבות אפשר להעריך קצת יותר טוב את השאיפות שלנו. אבל צריך לשאוף לחצי גמר ואחרי זה ברוגבי שביעיות דברים נקבעים על דברים קטנים מאד. 

 לפני שלוש שנים הגענו לגמר בדרג הזה, שזה היה השיא שלנו. עלינו לדרג העליון – כולל המעצמות הגדולות כמו צרפת ואירלנד. לפני שנתיים שרדנו בדרג הזה עם ניצחון על רומניה, אבל בשנה שעברה ירדנו״.

עד כמה המלחמה פגעה בהכנות?

״השנתון של י״ב השנה דווקא נפגע יותר מתקופת הקורונה. מספרי שחקנים קטנים מאד. המלחמה פחות פגעה באימונים, מלבד אולי שחקני גליל שהחלו מאוחר. אבל הגליל זה מועדון מעולה ותומך והשחקנים עשו מאמצים אדירים וסגרו את הפער. אבל מבחינת סגל יש השפעה:  בשנה שעברה הגענו לטורניר בעצם עם קבוצה שמחציתה הייתה שחקנים יהודים עולים וחוץ לארץ. היו לנו שישה ילידי הארץ, ארבעה יהודים דרום אפריקאים ושניים מהולנד. השנה נהיה כנראה לחלוטין על טהרת המקומיים. אבל למרות המלחמה ההענות לאימונים והמוטיבציה היו מצויינים״. 

.

לאלו שחקנים לשים לב במיוחד בנבחרת הזו?

״תומר גלנטר מגליל היה כנראה המצטיין שלנו בשנה שעברה. השנה הוא גם יהיה הקפטן. יש עוד שחקנים שאני חושב שיעשו קפיצה בין היתר כי הם כבר בבוגרים של המועדונים שלהם – כמו מריאנו סימון מהדרים ואדם הדרי מתל אביב”. 

שחקנים צעירים יותר?

״יש שחקנים מובילים מגילאי 16 שכבר מובילים את הקבוצות שלהם בגילאי 18.  למשל רועי סדור ועמי בלאס מיזרעאל״.

איך נסגרים על תפקיד של השחקן בגיל הזה? צעירים גדלים בקצב שונה…

״בגדול ברוגבי שביעיות אין משמעות עצומה לתפקיד. כולם צריכים להיות עם טכניקה מאד טובה, עם מהירות ועם כושר מאד גבוה. וזה גיל שעוד אפשר לא פעם לשחק בקו האחורי או בחלוצים.  גובה הוא מאד חשוב ברוגבי שביעיות וחשוב לי לשלב שחקנים כאלו״. 

אין השנה נבחרת לרוגבי-15, עד כמה השחקנים נחשפים לזה?

״קיימנו משחק אחד השנה במסגרת צפון-דרום. אבל רוב החשיפה הזו היא באימוני בוגרים בקבוצות״. 

בשנים האחרונות שחקנים משיגים הצבות מאד יפות בגיל 18 בקבוצות בחוץ לארץ, איך משיגים את ההצבות הללו?

״ איך מגיעים לשם? זה מאד תלוי. את ישי אברהמי זיהה מישהו בטורניר והוא קיבל פניה מאירלנד, אבל זה לרוב די נדיר. ניצן רייזל פנה באופן פרטי וקיבל מקום. חשוב לשחקנים מובילים לדחוף לזה. זו התנסות מצויינת ם לשחקנים שחושבים לעשות שירות קרבי וגם לאלו שרוצים לשרת כספורטאי מצטיין. זו חווייה אישית וכמובן עליית מדרגה רצינית ברוגבי.״