״השחקנים הישראלים יראו שהם מוכנים לקפיצת מדרגה״

נמרוד קפלן, מאמן הג׳קלס, ואמיר בוייטלר, עוזר מאמן הנורת׳רן סטארס, מדברים לפני אחד ממשחקי הרוגבי האיכותיים ביותר שנראו בארץ (רונן דורפן)

נמרוד קפלן מאמן הגולדן ג׳קלס מדבר על האתגרים ביצירת קבוצה, שילוב של מצטייני אזור המרכז והדרום עם שחקנים מדרום אפריקה. ״יש פה שחקנים מארבעה מועדונים שונים – תל אביב, הדרים, רעננה ואשקלון –   וזו בהחלט חוויה מאתגרת. זו הזדמנות גדולה לי לחבר בין שחקנים ממועדונים שונים. זה אתגר גם למועדון שאירח אותנו תל אביב וגם לשחקנים שלא היו בנבחרות. אגיד לך גלוי: יכול מאד להיות שיש פה שחקנים שבעבר פספסנו מבחינת הנבחרת״. 

קפלן מדבר קצת יותר מיממה לפני פתיחת הטורניר האזורי הבינלאומי מחר ב-15.00 בקיבוץ יזרעאל. במשחק בין קבוצתו לנורת׳רן סטארס המייצגים את הצפון. כל מפגש, כל אימון מחזק את הקבוצה ויוצר מועדון. עוד לא הספקנו לעשות מפגשים מחוץ למגרש שזה שמנו לעצמנו דגש ומלאני, מנהלת הקבוצה, תוביל את זה. ששת השחקנים הזרים שלנו הם מדרום אפריקה. אז רוגבי הוא חלק מהDNA שלהם. הם כל כך אוהבים רוגבי, רואים בו חוויה ולי כמאמן זו חוויה עצומה ללראות את החדווה הזו שלהם. אלו אנשים שרק מתאמנים ונחים.  הרמה היא נדירה. הפרופ מדלטסה תביסו היו בנבחרות צעירות של דרום אפריקה. גומה קוליסה שיחק בצ׳יטס בליגה הבכירה בדרום אפריקה. אותם ואחרים הכרנו גם בתל אביב היט״.

השחקן הבכיר ביותר כנראה בשורות הג׳קלס הוא הפליי-האלף הווארד מניסי בן ה-34, שחקן ששיחק שלוש פעמים בגמר הסופר רוגבי עם הליונס וגם שיחק עבור נבחרת המשנה של דרום אפריקה. אולי השחקן הבכיר אי פעם ללבוש חולצת משחק ישראלית.  ״הווארד הוא שחקן וותיק וגם מאמן ההתקפה שלנו. אנחנו לומדים ממנו המון. אדם צנוע ומרד נעים אבל נסיון עצום ברוגבי״, אומר קפלן.

הווארד מניסי, אולי השחקן הבכיר ביותר ששיחק בישראל (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)

קפלן מרבה לשלב את שחקניו הבכירים באימון. נקני בות׳ולזי (״סקיני״) הפול בק מכין את השחקנים לאימון. שני השחקנים העולים, הקפטן תומאס ברמן ונזיר גסנוב, מעורבים כמאמני הגנה וסקראם. קפלן אומר שהוא מודע היטב לכך שהטורניר מהווה קפיצת רמה עבור הרבה מהשחקנים הישראלים: ״אולי יהיה להם קשה בדקות ראשונות או אפילו במשחק ראשון. אבל בטורניר השחקנים הישראלים יראו שהם מוכנים לקפיצת מדרגה״.  

הוא מציין למשל מץ׳-אפ מסקרן בקדמת הסקראם בין מהלילי לאמיני מקבוצתו לשחקן הנבחרת ניצן רייזל בצפון ״לאמיני זה שחקן ענק, כ-170 קילוגרם, אבל ניצן עמד היום בכל מבחן שעמד מול בקריירה. גם בישראל וגם ברומניה. אמנם הוא בקבוצה היריבה אבל אני אופטימי מאד לגביו״, אומר קפלן.  אצל היריבה הוא חושש מאד מפצ׳לי נצ׳בה הפיג׳יאני בפול-בק. 

הרכב הג׳קלס יהיה: מדלטסה תביסו, נזיר גסנוב, מהלילי לאמיני, אלי מישו, גבריאל גרשוחובסקי, לאונרדו, גאון, רוי גולדין, תומאס ברמן (קפטן), אנדבולה חלומלו, הווארד מניסי, דקל פלייש, ויטאלי פרימו, יוני אברהמי, קוליסה דומה, ת׳ובקני בות׳ולזי. 

אימון הג׳קלס. (צילום: רועי כפיר איגוד הרוגבי)

*

גם אמיר בוייטלר, עוזר מאמן הנורת׳רן סטארס, לצד המאמן הפיג׳יאני זאקריה לאבהלאבה, מדבר על האתגר של בנייה מהירה של תחושת מועדון: ״ההתחלה לא קלה, וליצר תחושה של מועדון לוקח זמן, וזמן אין לנו… בשבועיים האחרונים נכנסנו לאימונים קבועים,  אך השחקנים לא היו קבועים לגמרי. רק אתמול (יום רביעי) השלמנו אימון עם סגל מלא כאשר החבר'ה ממרר הצטרפו וישי אברהמי הגיע אחרי העונה שלו באירלנד. לא קל לבנות קבוצה מארבעה מועדונים – יזרעאל, חיפה, מרר וממוטות –  בשבועיים, אבל החבר'ה משתדלים מאוד ועובדים קשה על המגרש ומחוצה לו. גם המנגל עבד אתמול מאד קשה אחרי האימון״.

בוייטלר מדבר על יכולות של חלק משחקני הדראפט. ״בקו יש לנו את הפליי-האלף מארק מוריסון מדרום אפריקה. משחק הבעיטות של מארק הוא משהו שלא היה לנו בארץ, מזכיר מאוד את פולארד מהספרינגבוקס, גם הבעיטות בתוך המשחק ובטח הקור רוח בבעיטות לשער. כל פנדל 50 מטר מהשער הוא סכנה אמית ל-3 נקודות. סכנה ל3 נקודות ב80%!.

מאמן הצפון, זאקריה לאבהלאבה עם הצוות (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)

בסנטר הוא מציין את נמאני בולירואהרואה הפיג׳יאני: ״נאם נותן לנו עוצמה פיזית וראיית משחק ברמה גבוהה וביחד עם הכרותו עם השחקנים הישראלים והניסיון הרב שצבר הוא מוביל את הקבוצה״.

בולירואהרואה יש לציין נמצא בשלב מאד מתקדם בתהליך להפיכת שחקן נבחרת ישראל. ברוגבי הבינלאומי אין צורך להתאזרח בכדי לייצג נבחרת, ומספיק לשחק חמש שנים ברוגבי המקומי, ונמאני כבר נמצא עמוק בתהליך. בסקראם מציין בוייטלר את מנדיסי מת׳יאנה. ״אופה הוא מספר 8 קלאסי – חזק, גדול, מהיר עם ראש, דומיננטי בסקראם וגם בליין אאוט. מחכים כבר לראות אותו על הדשא!״

הרכב הצפון יהיה: ניצן רייזל, טומי ספיארס, נתן עמוס, יורה וונגרוב, יותם שולמן, יורי אוליניאק, יהל רוזיליו, מנדיסי מת׳יאנה, גלעד ורדי (קפטן), מרק מוריסון, זוהר באום, נמאני בולירואהרואה, ישי אברהמי, אדוארד גלדקוב, פצלי נצ׳בה. 

הסקראם הצפוני בפעולה. (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)