״לשחקניות הללו לא צריך לספר על מוטיבציה״

שלום עומר חלפי, מאמן נבחרת הנשים, מה בתפריט בקיץ – מתי הטורנירים? מי היריבות? מה המטרות?
״כמו בשנה שעברה אנחנו יוצאים לשני טורנירים בסבב הTrophy שזה הדרג השני של השביעיות באירופה. היריבות בבית המוקדם של נאורניר הראשון הן גאורגיה, פינלנד ונורבגיה. הסיכויים היותר טובים הם נגדה נורבגיה אותן גם ניצחנו בשנה שעברה. פינלנד וגיאורגיה נחשבות חזקות יותר אבל כמובן זה משחק מהיר של רוגבי שביעיות – אז ביום נתון הכל אפשרי. אם ננצח משחק אחד בשלב המוקדם נהיה תלויים קצת בתוצאות מהבתים האחרים״.

מה היקף האימונים כרגע?
״התחלנו מוקדם בגלל המלחמה. בערך אימון בשבוע מאז ינואר. אנחנו רוצים להוסיף מחנה אימון נוסף לפני הטורנירים – מתנהל גיוס כספים שבינתיים מתנהל יפה והאיגוד הבטיח סכום יפה לטובת העניין. אבל הרבה מהמכשלות למחנה הן בטחוניות״.

מי בצוות?
״אני מאמן. תומס ברמן, שחקן נבחרת הגברים שעלה מדרום אפריקה, עוזר לי עם אימוני הכושר, מבדקים וכיוצא באלו. הוא נכס לרוגבי שלנו״.

איך אתה מרגיש את השפעות המלחמה?
״המלחמה פגעה מאד בליגה ובמחזורים הראשונים הרבה מהמשחקים היו TAG. יש כמה שחקניות שהיו בעבר ועזבו את הארץ – אני לא יודע אם זה קשור אבל יש תחלופה. היו לנו שחקניות כמו פרח איתיאל או נועם פילו ששירתו תקופה ארוכה במילואים בתפקידים מאד משמעותיים ואנחנו גאים בהן, הרבה בנות גם לא נגעו בכדור הרבה זמן. אבל המוטיבציה והנכונות שלהן גבוהות״.

המלחמה נותנת מוטיבציה מיוחדת?
״אני לא מדבר הרבה על דברים כאלו. אני לא חושב שזה מצב שהשחקניות אומרות ש׳המדינה הזו או הזו אנטי ישראל אז אנחנו מתאמצות יותר׳, כי זה רוגבי וממילא היחסים מצויינים בין הנבחרות. גם לגבי מוטיבציה: אלו נשים שממילא משקיעות המון, בלי לקבל כמעט חשיפה תקשורתית. הן עושות את זה בלי תמורה כספית, כמה מהן, כמו נעמה (בדיחי) ושריי (מריי) אחרי לידות ומגדלות ילדים. לשחקניות האלו לא צריך לספר על מוטיבציה.

"אם בכלל – אני מרגיש שלכמה מהנשים, בעיקר הגליליות שרובן מפונות מביתן והן כוח מרכזי בנבחרת, ההשתתפות בנבחרת והרוגבי נותנים איזשהו מפלט לרגע״.

וואלה,שאלה אישית לרגע, אתה שנים ברוגבי. בנבחרת. הקמת מעשית את ממוטות מנשה. הפריע לך שאתה לא מפורסם כמו כדורגלן או כדורסלן?

״התאהבתי בספורט הזה במקרה, בגיל צעיר. אני רואה את זה ככה. בגלל שזה ענף קטן זה נתן לי הזדמנויות שאולי לא הייתי מקבל בענף גדול יותר. לסוע בעולם, ללבוש את חולצת נבחרת ישראל.״

אם מדברים על עניינים מקצועיים – תמיד אמרו קצת בעיה של מהירות בנבחרת?
״עובדים על הכל, בהקשר של מהירות, שלי פרי אור מהינשופה שהצטרפה השנה נותנת לנו זריקת מהירות אמיתית. נותנת לי יותר כלים כמאמן״.

טוב, שמעתי שמועות משחקניות וותיקות. שגם מיכל להק נראית כמו מי שעשתה קפיצת מדרגה גדולה השנה
״טוב, תראה, אתה יודע…. אני בדרך כלל לא אוהב לדבר על שחקנית בודדת כי זה רוגבי. כי אנחנו קבוצה. אבל אם אתה שואל, מיכל שחקנית נהדרת. גבוהה, אתלטית, מתקלת חזק, טכניקה טובה במסירה, כלי נשק בהתקפה, עכשיו יש לה גם הרבה נסיון״.

קפטנית?
״שבוע הבא. צריך להודיע לשחקניות קודם".

(רונן דורפן. צילומים: יעל אנגלר)