האם גיאורגיה היא הנשק הסודי של הרוגבי הישראלי?

גיאורגיה שוב אלופת רוגבי אירופה. המדינה ההררית והאקזוטית רשמה זכיה שביעית רצופה באליפות רוגבי-אירופה ואת הניצחון קיבלו בסיפוק רב גם ברוגבי הישראלי. שכן גיאורגיה עשויה להיות נדבך חשוב בתכנית עשר השנים של איגוד הרוגבי שמטרתה להלחם על כרטיס לגביע העולם ומקום במשחקים האולימפיים. 

הסכם שיתוף הפעולה האסטרטגי שנחתם בדצמבר 2023 אולי לא זכה לכותרות רבות, אבל הוא היה הבעת אמון נדיבה ונדירה של הגיאורגים בתקופה קשה למדינת ישראל ובספורט הישראלי. וההסכם אינו רק דף נייר. בזמן שנבחרות וקבוצות ישראליות בכל ענפי הכדור נאלצות לנדוד ברחבי אירופה, הרוגבי הישראלי מפונק. בעוד חודש תגיע לכאן קבוצת ארמי הגיאורגית למשחקי הליגה האזורית בהשתתפות שתי קבוצות ישראליות וקבוצה נוספת מפיג׳י.

מלבד משחקים אלו צפוי להגיע לישראל בקרוב מדריך מאמנים, להסמכת המנהל הטכני ולהדרכות בהן יוכשרו 16 מאמנים ישראלים חדשים לדרגת Level 2 של הרוגבי העולמי. מדריך שופטים גיאורגי העביר גם הוא הדרכות בישראל לשופטים ומאמנים. אגב, עוד לפני גיבוש ההסכם הרשמי עשתה קבוצת הנשים של גליל עליון שימוש ביחסים הטובים עם הגיאורגים כשקיימה מחנה אימון בגיאורגיה. 

ומלבד עניינים פרקטיים יש גם השראה: ״הדרך שעשתה גאורגיה ברוגבי העולמי בשנים האחרונות לצמרת הרוגבי העולמי היא מעוררת התפעלות ובעזרתם אנו מקווים לעשות דרך דומה ולהניף את דגל ישראל בגביע העולם ברוגבי 2031. אנחנו רק בתחילת הדרך של שיתוף הפעולה איתם״, אמר יו״ר איגוד הרוגבי עופר פביאן.

״תמיד הבטנו אל הגיאורגים בהערצה״, אמר  מאמן נבחרת ישראל קווין מוסיקנט, ״ יכולתם כמדינה עם אוכלוסיה קטנה לשמור על יציבות כמדינת טופ-15 ברוגבי העולמי ומשתתפת קבועה בגביעי העולם היא מרשימה מאד. למדנו הרבה מהמשחקים מול הבלק-ליון בסופר קאפ האירופי ואנחנו מאד מקווים ששיתוף הפעולה והידידות רק יעמיקו. בתקווה שיום אחד נשחק לצידם בגביע העולם״.

*

הזכיה הגיאורגית אכן הייתה מרשימה ביותר. מארב שאריקדזה, קפטן נבחרת גיאורגיה, נשאל בסיום משחק הגמר בפאריס ביום ראשון, אחרי ניצחון נבחרתו 10-36 על פורטוגל, מתי ידע שקבוצתו תנצח את המשחק. ״נדמה לי שלפני חמישה חודשים״, ענה שאריקדזה והתייחס למשחק הקודם בין שתי הקבוצות. כשפורטוגל הפתיעה בתיקו 18-18 מול הגיאורגים בטולוז בגביע העולם. התחושה הייתה של מהפך בדרג השני של אירופה. פורטוגל הוכתרה על ידי רבים כהפתעת גביע העולם ואפילו הוזמנה למשחק מול אלופת העולם דרום אפריקה בקרוב. אבל הגיאורגים מינו את ריצ׳רד קוקריל האנגלי לתפקיד המאמן הלאומי ומיהרו לשקם את מעמדם. 

הטורניר שהסתיים בסוף השבוע אכן חשף התקדמות גדולה מצד הרבה נבחרות. מהפתעה גדולה בניצחון בלגיה על אותה פורטוגל, והתקדמות יפה של נבחרות כמו גרמניה והולנד. אבל כשהגיעו שלבי ההכרעה גאורגיה הראתה שהיא רמה שונה לגמרי. ניצחון מוחץ 5-43 על רומניה בחצי הגמר, וזכייה שביעית ברציפות עם הניצחון בגמר. 

בעיטות מצויינות של הפליי האלף לוקה מטקבה, המוכר היטב לרוגבי הישראלי מהמשחקים בין הבלק-ליון  לתל אביב היט, יצרו את התשתית  עם יתרון 3-12 לכיאורכים במחצית. ולאחר המחצית נכנס לפעולה הקיצוני הנפלא אקה טאבוטסדזה, גם הוא שחקן הבלק ליונס, עם שניי  טרייז שהובילו לניצחון הגבוה. לטאבוטסדזה מאזן מדהים של 35 טרייז ב-39 הופעות בינלאומיות. 

מצבם של הגיאורגים ברוגבי העולמי מעניין. בעיתונות הבריטית כבר דנים בשילובם האפשרי בשנים הקרובות בטורניר העל של הרוגבי באירופה – שש האומות. זה יכול להיות כנבחרת שביעית או אפשרות שבעתיד ייערכו מבחנים לעליה וירידה לדרג הגבוה ביותר של הרוגבי בחצי הכדור הצפוני. 

את עוצמת הנבחרת אפשר לראות גם בסגל השחקנים, יותר מעשרים שחקנים בסגל משחקים בצרפת, והן בתוצאות השנים האחרונות. ב-2022 גברה בחוץ על נבחרת ווילס וניצחה בבית את איטליה. ביולי תצא הנבחרת למסע משחקים בו תפגוש את נבחרות יפן, פיג׳י ואוסטרליה. בסתיו היא צפויה לפגוש את איטליה. את ההתקדמות המאד מרשימה אפשר לראות גם בנבחרת הצעירה. באלופות העולם האחרונה ניצחה את איטליה ואת ארגנטינה. 

אגב, ספרד סיימה שלישית אחרי ניצחון 33-40 על רומניה.

*

ללא היסטוריה ״בריטית״ סיפור הצלחתה של גיאורגיה ברוגבי הוא יוצא דופן. שורשיו דווקא במשחק מקומי עתיק יומין בשם ללו-בורטי, שעדיין משוחק בגיאורגיה והומצא כחגיגת ניצחון של לוחמים גיאורגים בקרב. ״ללוז״ (Lelos) הוא גם כינוייה של הנבחרת הלאומית.

לצפיה בללו: