קסם פיג׳יאני ביזרעאל

הייתה משמעות מיוחדת מעבר לעניין הספורטיבי למשחק השני בליגה האזורית אתמול. קבוצת ׳איי מטאי׳, מחיילי הכוח הבינלאומי הפיג׳יאני המוצב בגולן, הייתה לקבוצת הספורט האורחת הראשונה לקיים משחק בישראל מאז פרוץ המלחמה. הפיג׳יאנים, שהציגו לא מעט מרוגבי הריצה המלהיב המאפיין את מולדתם, ניצחו 19-27 את הנורת׳רן סטארס ויתמודדו מול הגולדן ג׳קלס, שגברו גם כן על הסטארס, על ׳גביע האתגר ישראל-פאסיפיק׳ בסוף השבוע הבא.

הפיג׳יאנים פתחו חזק את המשחק והובילו 0-14 אחרי שני טרייז של הפליי-האלף דאגלס דאווטה, שעם רזומה מרשים במדי נאייטסירי מהליגה הבכירה בפיג׳י הקשה מאד על המקומיים. אבל הסטארס התעשתו,  היו דומיננטים מאד בסקראם, שמרו היטב על הכדור וקיבלו טריי מהפלנק המצויין טומי ספירס בדקה ה-37 שחתם את תוצאת המחצית, 5-14. אבל כשם שהסקראם היה יתרון ברור לקבוצה הישראלית, הפסדים חוזרים ונשנים בליין-אאוט מנעו מהסטארס להמיר את יתרונם הטריטוריאלי לנקודות. 

דאווטה היכה שוב בתחילת המחצית השניה, הפעם בריצת חצי מגרש ומסירה לפלנק אילי רייטיבי שהניח טריי שלישי לאורחים. אבל שחקניו של המאמן הפיג׳יאני של הסטארס זאק לאבהלאבה לא נשברו והדקות הבאות היו הטובות שלהם במשחק. טריי של זוהר באום וטריי נוסף של ספירס מתוך סקראם דומיננטי הביאו את התוצאה ל-22-19 בדקה ה-63.

אבל… דאווטה. שחקן נדיר שזכינו לראות על מגרש רוגבי בארץ הקודש. פריצה נוספת שלו בדקה ה-71 סידרה טריי לקפטן שלו ג׳וזפה סנילולי וחתמה את תוצאת המשחק 19-27.  

דאווטה. קוסם רוגבי (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)
״איי מטאי עומדת לצד הרוגבי הישראלי״. (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)

*

יו״ר איגוד הרוגבי עופר פביאן הודה אישית לכל שחקנים הפיג׳יאנים בחדר ההלבשה. הוא שמר תודה מיוחדת למפקדם של הפיג׳יאנים לוטנט-קולונל אנטוניו נגאונה. ״בלעדי נגאונה כל זה לא היה קורה. ולא רק היום. לאורך כל העונה הם סייעו לכלל הקבוצות בארץ – כשהשחקנים שלנו נלחמו בעזה ובצפון או שמרו על הבתים, האחים שלנו מפיג׳י היו אלה שהשלימו את השורות ואפשרו לנו לקיים פעילות שוטפת. לכן גם ערכנו טקס והענקנו תעודת הוקרה לנגאונה בטורניר בתל אביב מול כלל קהילת הרוגבי. טקס בו עמדו שחקנים פיג׳יאנים לבושים במדי חמש קבוצות שונות שזכו לעזרתם״.

נגאונה עצמו אמר בצניעות: ״אנחנו חשים מבורכים להיות כאן. תודה לרוגבי ישראל על ההזמנה להשתתף בליגה האזורית. גדוד ׳איי מטאי׳ עומד לצד הרוגבי הישראלי במיוחד בתקופה כזו, ומאמין ביכולתו של הרוגבי לקרב בין אנשים״.

מאמן נבחרת ישראל והמנהל המקצועי קווין מוסיקנט הודה גם הוא לנגאונה ולמאמן הקבוצה הפיג׳יאנית, הכומר ורב הסרן וואמה בוסלאווה. ״רוגבי אכן מקרב בין אנשים. גם בקבוצה הישראלית שיתפו היום פעולה שחקן אוקראיני ושחקן רוסי״, אומר מוסיקנט.

יתרון ישראלי בסקראם. (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)

מבחינת הסיכום המקצועי אמר מוסיקנט: ״משחק שני מצויין לסטארס. הם היו ממושמעים הרבה יותר והחזיקו בכדור. הרוח הקשתה עליהם ואיבודי כדור הביאו יצרו את ההזדמנויות לדאווטה שהוא קוסם רוגבי אמיתי. הסקראם של הסטארס היה מצויין בצד הקשיים בליין-אאוט שצריך לעבוד עליו. אהבתי מאד את העבודה של השחקנים הישראלים בקו הקדמי של הסקראם, סער גלר, ניצן רייזל וסיני ננס. אבל בסיכומו של דבר הם אולי יהיו מאוכזבים. הם צימקו ל22-19 והייתה להם הזדמנות לעלות ליתרון לולא עבירה בסקראם״.

מוסיקנט, ןגם שני המאמנים לאבהלאבה ובוסלאווה, בחרו פה אחד בטומי ספירס מהסטארס ודאגלס דאווטה מאיי מטאי כשחקני המשחק. 

*

והשירה הפיג׳יאנית בסיום הזכירה לנו שמדובר בספורט המיוחד בעולם:

אוהדים פיג׳יאנים. (צילום: רועי כפיר, איגוד הרוגבי)
הסטארס (צילום: רועי כפיר, איגוד רוגבי)