יומן 2024. יהיה עשר!

שנת 2024 יוצאת לדרך. הכינו את הפופקורן, הבירות, הטלוויזיה ואולי גם את הדרכונים. עשרה אירועים שיעשו לנו את השנה

(רונן דורפן)

1. טורניר 6 האומות  (פברואר-מארס) 

איטליה היא הנבחרת היחידה בטורניר להחליף מאמן לאחר גביע העולם, כשגונזלו קוואסדה הארגנטיני מונה למאמן לאחר כעשור בו אימן בעיקר ברוגבי הצרפתי. צרפת תארח את שלושת משחקי הבית שלה  מחוץ לפאריס – בליל, ליון ומארסיי בגלל ההכנות האולימפיות בפאריס. אז שגעון הרוגבי ימשיך להתפשט בצרפת.

אנגליה תהיה ללא הקפטן אואן פארל שפרש זמנית מהנבחרת. הסיבה היא מתקפת שנאה כלפיו ברשתות חברתיות ובתקשורת. פארל קיבל המון סימפטיה כשהודיע על החלטתו, אבל מעט מאד סימפטיה כשהיה נתון למתקפה הזו. בעיה  שעדיף לרוגבי לא לטאטא מתחת לשטיח.

צילום: וויקיפדיה

2. נשים: אנגליה – אירלנד (24 באפריל)

נשות אנגליה לא הפסידו משחק ב-6 האומות מאז 2016. סביר שהקפטנית מרלי פקר וחברותיה יגנו על התואר – למרות שהצרפתיות הן איום. המשחק מול אירלנד הוא הפעם השניה שנשות אנגליה מארחות באיצטדיון הלאומי בטוויקנהאם למשחק בלעדי לנשים (בעבר שיחקו בו כהצגה ראשונה למשחק גברים). הניסוי בשנה שעברה היה הצלחה מסחררת – יותר מ-58 אלף צופים הגיעו והוכיחו כי רוגבי נשים יכול בהחלט להיות מקור הכנסה עצמאי. 

השנה יגיעו יותר. אולי גם אתן או אתם?

נשים שיחקו רוגבי גם ב-1917 (תמונה: וויקיפדיה)

3. גמרי המועדונים האירופאים (24-25 במאי)

אם אתם חושבים על נסיעת רוגבי, אז שני הגמרים האירופאים הבכירים למועדונים יתארחו הפעם באחד מאצטדיוני הכדורגל המשובחים בעולם – אצטדיון טוטנהאם בלונדון. הטורנירים עדיין בשלבים מוקדמים ביותר אבל אין ספק שהסיפור המסקרן היא ליינסטר האירית. מי שבעיני רבים קבוצת המועדון הטובה בעולם הפסידה את שני הגמרים האחרונים ללה-רושל הצרפתית – אבל הביאה השנה את ז׳אק ניאנמבר, מאמן אלופת העולם דרום אפריקה. הדיווחים הראשוניים הם על התלהבות גדולה. העובדה שהרבה משחקני ליינסטר יסיירו השנה עם אירלנד בדרום אפריקה הופכת את הציוות לפיקנטי במיוחד. 

גם לאוהדי טוטנהאם מגיע קצת רוגבי איכותי

4. גמר הליגה היפנית (מאי)

12 מהשחקנים שפתחו בגמר גביע העולם האחרון משחקים עכשיו ביפן. כולל ארבעה זוכי שחקן השנה בעולם – ברודי ריטאליק, ארדי סביאה, בואדן בארט ופיטר סטף דו טויט. עם 12,000 צופים למשחק הליגה הזו כבר מזמן לא קוריוז. משחקי הפלייאוף ישוחקו במאי. 

רוגבי תופס שם גם במנגה

5. אנגליה בניו זילנד (יולי, שני משחקים)

אנגליה תסייר בניו זילנד לראשונה בעשר שנים והפעם אלו יהיו משחקי הבכורה של סקוט רוברטסון כמאמן ניו זילנד. גולש, דיסלקטי, נחשב לאחד המוחות המבריקים ברוגבי. הגישה ההוליסטית שלו וריקודי הניצחון שלו כמאמן הקרוסיידרס כבר הפכו לקאלט. העולם רשאי לחשוש.

לאומת רוגבי אדירה דרוש גאון

6. אל אל ישראל! סדרת Rugby Europe Sevens Trophy של רוגבי אירופה (יוני ויולי)

זו פעילות השביעיות המרכזית של נבחרות ישראל. השנה הטורנירים, הדרג השני של רוגבי אירופה, חוזרים לאותם האתרים – זאגרב  (14-16 ביוני) ובודפשט (12-14 ביולי) שאירחו את המשחקים ב-2023. בשנה שעברה סיימה נבחרת הנשים במקום התשיעי בסדרה. הגברים סיימו במקום העשירי, אך הרשימו כשסיימו בראש הבית המוקדם בטורניר השני בבודפשט. 

יאללה, שלבו בקפיצה לאירופה הקלאסית או החוף האדריאטי.

פרח איתיאל. נבחרת הנשים
גל אבירם. קפטן הגברים ברוגבי שביעיות

7. פורטוגל בדרום אפריקה (20 ביולי)

דרום אפריקה כנראה לא תתקשה לנצח את המשחק הזה – אבל המשחק הוא היסטורי ביותר לרוגבי הפורטוגלי ולכל הדרג המשני באירופה. פורטוגל הראתה התקדמות אדירה בגביע העולם ומתוגמלת בהזמנה למשחק יוקרתי ביותר. בהערת אגב: דרום אפריקה מספקת לרוגבי הפורטוגלי הזדמנות שנבחרות הדרג הראשון האירופאיות עדיין לא נותנות לה. 

פורטוגל עולה! Photo: Julian Finney World Rugby via Getty Images

8. המשחקים האולימפיים (24-30 ביולי)

אדי ג׳ונס אמר לפני כמה שנים שטורניר הנשים האולימפי מתאפיין ברמה טכנית גבוהה מהגברים. הסיבה היא כלכלית: שחקן גברים מוביל כמעט לעולם לא יעדיף קריירת שביעיות על רוגבי-15 והטורניר האולימפי הוא לשביעיות. בנשים הכספים ברוגבי עדיין קטנים מדי והמענקים הלאומיים על מדליות אולימפיות הרבה יותר משמעותיים. אין נבחרת בה הדבר בולט יותר מהמועמדת לזכיה, אוסטרליה. האחיות מדיסון וטיגן לוי מבוקשות הן על ידי הרוגבי-ליג והן על ידי הפוטבול האוסטרלי. שרלוט קסליק ייצגה את אוסטרליה גם בטאץ׳ פוטבול. המארחת צרפת צפוייה להיות האיום העיקרי על האוסטרליות. 

בין הגברים יחסי הכוחות קצת שונים מרוגבי 15. במוקדמות יבשת אפריקה הדהימה קניה את דרום אפריקה ושלחה אותה לטורניר ההזדמנות האחרונה שייערך ביוני במונטה-קרלו. שם היא תפגוש את בריטניה (בספורט האולימפי אנגליה, ווילס וסקוטלנד מתמודדות במאוחד).

ניו זילנד וארגנטינה נמצאות בראש הדרוג העולמי אבל פיג׳י זכתה בשני הטורנירים האולימפיים שהתקיימו עד היום. 

האוסטרליות האימתניות שאין עליהן. Photo: Mile Lee KLC photos for World Rugby

9. שש האומות של הפסיפיק (אוגוסט – ספטמבר)

הטורניר הזה מושק מחדש בשני בתים. בבית אחד שלוש אומות זעירות עם מסורת רוגבי ארוכת דורות – פיג׳י, סמואה וטונגה. בבית שני, ארצות הברית, שחייבת לשדרג את הרוגבי שלה לקראת אירוח גביע העולם של 2031, קנדה שבעידן החובבני  עד 1995 צברה הישגים בגביעי עולם ונמוגה מאז, ויפן שמעשית היא כמעט מדינת דרג ראשון. שתיים מהנבחרות יעפילו לטורניר הדו שנתי למדינות בכירות שייחנך ב-2026.

הסיבה טאו של סמואה youtube

10. אוקיי, אז מתי הספרינגבוקס והאול בלקס? (אוגוסט-ספטמבר)

גביע העולם, למרות משחקים צמודים,  המחיש שהרוגבי הטוב ביותר נמצא עדיין בחצי הכדור הדרומי. מה אנחנו צריכים לדעת? שהמשחקים בין דרום אפריקה לניו זילנד הם ב-31 לאוגוסט וב-7 בספטמבר ושניהם על אדמת דרום אפריקה. 

הם עושים את זה מאז 1921