עומר לוינסון המריא לדרום אפריקה להצטרף למועדון אוניברסיטת Wits  היוקרתי

 

רגעים מרגשים עברו על הרוגבי הישראלי אתמול (15.01.19) אחר הצהריים בשדה התעופה. עומר לוינסון ויותם שולמן, שחקני נבחרת ישראל ומועדון יזרעאל-גלבוע המריאו לדרום אפריקה להצטרף למועדון אוניברסיטת Wits.

אם צריך להצביע על רגע אחד שבו הכל השתנה, עומר לוינסון בוודאי יבחר במשחק הנבחרת נגד מלטה באוקטובר האחרון (20.10.18). את המשחק הוא פתח על הספסל. עומר ראה איך איתן המפריז, מספר תשע הקבוע של הנבחרת בשנים האחרונות, מוביל את הקבוצה ומחזיק אותה במשחק מול מוליכת הבית. אבל בדקה ה-31 הכל התהפך. נחיתה לא טובה על הברך גמרה להמפריז את המשחק, ושלחה את לוינסון הצעיר, בן 18 בסך הכל, להופעת בכורה במדים הלאומיים בתפקיד הכי מרכזי על מגרש הרוגבי.

לוינסון קפץ ישר למים העמוקים, והוביל את הנבחרת במשחק הקשה. על אף ההפסד, לוינסון קיבל מחמאות רבות ממאמן הנבחרת קוין מוסיקנט – “הוא היה מצוין. לשחק כפי שהוא שיחק במשחק הבכורה זה מדהים. עומר הוא עתיד הרוגבי הישראלי”. מוסיקנט לא רק דיבר, אלא גם עשה. הוא יצר קשר עם מועדון הרוגבי של אוניברסיטת Wits מדרום אפריקה, והמליץ בחום על השחקן הצעיר. משם, הדרך לקבלה למועדון האוניברסיטה היוקרתי, עם מסורת מפוארת ברוגבי הדרום אפריקאי, היתה קצרה.

“אני מאוד מתרגש, אבל מרגיש מוכן”, סיפר עומר רגע לפני ההמראה. “אני יודע שמחכה לי אתגר גדול, אבל אני רואה בזה הזדמנות לעשות משהו מיוחד עבור הרוגבי בישראל, וגם עבור עצמי”. אני שואל את עומר על הפנטזיה שלו – איפה הוא רואה עצמו בעוד שנה? “אני לא רוצה לצאת בהצהרות. תן לי לתפוס מקום קבוע בסגל הקבוצה, ואני אהיה מאוד מרוצה. אני רוצה להתקדם צעד אחרי צעד, אימון אחרי אימון. אם הכל יעבור בשלום אני בטוח שגם התוצאות יגיעו”. איך התחושות לעזוב את הבית? “בתחילת השנה עזבתי לשנת שירות. הדרכתי בבית הספר הבין לאומי בכפר הירוק, אז זו לא הפעם הראשונה שאהיה רחוק. ברור שזה לא יהיה אותו הדבר, אז יש חששות, אבל אני גם מחכה לזה” ומה אמרו החבר’ה בקבוצה? “הם מפרגנים מאוד. ברכו אותי ואיחלו הצלחה. אני יודע שיש להם חלק גדול בנסיעה שלי”.

משפחת לוינסון גרה ברמת צבי. לעומר אחות גדולה ושלושה אחים צעירים. יונתן, אבא של עומר, משוחרר טרי משירות קבע בחיל המודיעין,  שותף להתרגשות: ” עד עכשיו הרוגבי היה תחביב, אבל עכשיו הוא הופך להיות ספורטאי. דיברנו על השינוי שעומר הולך לעבור. הוא שינה פאזה בראש, והוא מוכן למשימה. אני מאוד מאוד גאה בו על זה.” יונתן מספר קצת על ההכנות לנסיעה – “עוד לא הכל מוכן שם. היו לנו קצת בעיות עם ההרשמה לתואר, ואנחנו עוד לא יודעים מה עומר ילמד. מחכים לו שם ואנחנו רגועים. אורי אבוטבול יעזור לו להתאקלם, והקהילה היהודית מקבלת אותו בזרועות פתוחות.” – ואיך התחושה שלך האישית שלך, כאיש צבא קבע?? “כאיש ההתיישבות העובדת ואיש קבע, הבחירה של עומר לא מובנת לי מאליה. זה עיסוק ובחירה מאוד יחודיים. מצד שני, הוא יתרום למדינה המון דרך הרוגבי. הוא יסייע לענף ככל שיוכל וזו תרומה לא פחותה משירות משמעותי בצה”ל. אני מאמין בכל ליבי שהוא נוסע בשליחות המדינה”.

גם במועדון הבית של השחקן שותפים להתרגשות. “כשסיפרתי לזקני הקיבוץ שאנחנו שולחים שני שחקנים ל-wits נעמדו להם השיערות על הידיים” מספר יונתן קפלן, מנהל המועדון. “ברור שזו גאווה גדולה בשבילנו לשלוח שחקנים לחו”ל. כשזה לדרום אפריקה, שכל כך הרבה אנשים בקיבוץ הגיעו משם, יש לזה פן מיוחד שנוגע לנו באופן אישי.” ואיך אתה מרגיש בתור שחקן לשעבר שנסע בגיל צעיר? “אני מאוד גאה בהם. הם ממשיכים את הדרך שאני ושחקנים רבים בעבר סללנו.. כל הכבוד לקווין מוסיקנט ולמערכת כולה שהצליחו לשלוח את השחקנים. זה הישג גדול למועדון שלנו ולענף כולו.”

“רוגבי ישראל” שותפים להתרגשות הרבה ולציפיות השחקנים. קהילת הרוגבי הישראלי מאחלת לעומר כמו גם ליותם שולמן ולאורי אבוטבול להם זהו סיבוב שני בחו”ל, המון הצלחה וצמיחה אישית. אנחנו ניצבים מאחוריכם ומחכים לכם כאן על המגרשים.

 

צילום: צחי רייזל